Florida Press Club - Winners 2018!

Florida Press Club – Winners 2018!

Staff 2018 0 Comments

The Sarasota Herald-Tribune snagged the Florida Press Club’s top honor, the Frances DeVore Award for Public Service with its exploration of how the war on drugs has meted out unfair sentences for people of color.

The Miami Herald, the Daytona Beach News Journal, the Panama City News Herald won in their categories for the club’s Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting.

The awards were distributed at the 68th annual meeting of the Florida Press Club in Mount Dora on Saturday.

Here’s a list of the awards

ILLUSTRATION

Illustration, Artist Illustration, Class A-D

  1. Jason Fugate, Lake and Sumter Style
  2. Brendon Lies, South Florida Gay News
  3. Jason Fugate, Lake and Sumter Style

Illustration – Editorial Cartooning, Class A-D

  1. Josh Clark, Akers Media Group

Illustration, Info-Graphic Presentation, Class A-D

  1. Adam Rogers, Colin Smith, The Villages Daily Sun
  2. Victoria Prichard, Orlando Business Journal

LAYOUT

Layout, Feature Page Design, Class A-B

  1. Ryan Gregg, The Villages Daily Sun
  2. Chelsea Manzo, The Villages Daily Sun
  3. Adam Rogers, The Villages Daily Sun

Layout, Feature Page Design, Class C-D

  1. Jason Fugate, Lake and Sumter Style
  2. Joe Deleon, Elevate Magazine
  3. Jason Fugate, Lake and Sumter Style

Layout, Front Page Design, Class-A-B

  1. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  2. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  3. Colin Smith, The Villages Daily Sun

Layout, Front Page Design, Class C-D

  1. Jason Fugate, Akers Media Group
  2. Victoria Prichard, Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Layout, Sports Page, Class A-D

  1. Joe Deleon, Elevate Magazine

ONLINE

Online, Online Package, Class A

  1. Jennifer Podis, Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  2. Jennifer Podis, The Palm Beach Post
  3. Mahima Singh, Jennifer Sorentrue, The Palm Beach Post

Online, Online Package, Class B

  1. John A. Torres, Florida Today
  2. Chris Bridges, Daytona Beach News-Journal
  3. Chris Bridges, Daytona Beach News-Journal

Online, Online Package, Class C-D

  1. Darrell Hofheinz, Michele Kelly, Mahima Sing, The Palm Beach Daily News
  2. Cindy Lane, Bob Hite, Anna Maria Island Sun
  3. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Online, Affiliated Blog, Class A-D

  1. Charles Elmore, The Palm Beach Post

Online, Independent Blog, Class A-D

  1. Sharon Aron Baron, Talk Media
  2. Sharon Aron Baron, Talk Media
  3. Sharon Aron Baron, Talk Media

Online, News Web Site, Class A-D

  1. Henry Frederick, Headline Surfer
  2. Staff, Orlando Business Journal
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

PHOTOGRAPHY

Photography, Breaking News Photography, Class A-B

  1. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner
  2. Lannis Waters, The Palm Beach Post
  3. Jim Tiller, Daytona Beach News-Journal

Photography, Breaking News Photography, Class C-D

  1. Chris DeVitto, Palatka Daily News
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald
  3. Patti Blake, Panama City News Herald

Photography, Feature Photo Essay, Class A-B

  1. Amy J. Correnti, The Villages Daily Sun
  2. Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal
  3. Amy J. Correnti, The Villages Daily Sun

Photography, Feature Photo Essay, Class C

  1. Patti Blake, Panama City News Herald
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald

Photography, Feature Photo Essay, Class D

  1. Craig Lovely, Elevate Magazine
  2. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Photography, Features, Class A

  1. Melanie Bell, The Palm Beach Post
  2. Lannis Waters, The Palm Beach Post
  3. Bruce Bennett, The Palm Beach Post

Photography, Features, Class B

  1. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  2. Erin Williams, The Villages Daily Sun
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography, Features, Class C

  1. Patti Blake, Panama City News Herald
  2. Patti Blake, Panama City News Herald
  3. Josh Boucher, Panama City News Herald

Photography, Features, Class D

  1. Conan Segrest, Elevate Magazine
  2. Jerry Lower, The Coastal Star
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Photography, General News, Class A

  1. Bruce Bennett, The Palm Beach Post
  2. Melanie Bell, The Palm Beach Post
  3. Lannis Waters, The Palm Beach Post

Photography, General News, Class B

  1. Amy J. Correnti, The Villages Daily Sun
  2. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner
  3. Erin Williams, The Villages Daily Sun

Photography, General News, Class C-D

  1. Josh Boucher, Panama City News Herald
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald
  3. Photography, Photo Illustration, Class A-D
  4. Patti Blake, Panama City News Herald

Photography, Portrait/Personality, Class A

  1. Lannis Waters, The Palm Beach Post

Photography, Portrait/Personality, Class B

  1. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  2. Max Gersh, The Villages Daily Sun
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography, Portrait/Personality, Class C

  1. Josh Boucher, Panama City News Herald
  2. Patti Blake, Panama City News Herald
  3. Patti Blake, Panama City News Herald

Photography, Portrait/Personality, Class D

  1. Conan Segrest, Elevate Magazine
  2. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Photography, Sports Action, Class A-B

  1. Bill Mitchell, The Villages Daily Sun
  2. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography, Sports Action, Class C-D

  1. Josh Boucher, Panama City News Herald
  2. Chris DeVitto, Palatka Daily News
  3. Josh Boucher, Panama City News Herald

Photography, Sports Feature, Class A-B

  1. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner
  2. Jim Tiller, Daytona Beach News-Journal
    David Tucker, Daytona Beach News-Journal

Photography, Sports Feature, Class C-D

  1. Conan Segrest, Elevate Magazine
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald

SPECIAL AWARDS

Special Awards, Frances DeVore Award for Public Service

  1. Josh Salman, Dak Le, Michael Braga, Sarasota Herald-Tribune
  2. Carol Marbin Miller, Audra D.S. Burch, Miami Herald
  3. Ben Conarck, Topher Sanders, Florida Times-Union

Special Awards, Freedom of Information Award, Class A-D

  1. Tessa Duvall, Nate Monroe, Ben Conrack, Mary Kelli Palka, Florida Times-Union

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class A

  1. Nicolas Nehamas, Jay Weaver, Jim Wyss, Kyra Gurney, The Miami Herald
  2. Lulu Ramadan, The Palm Beach Post
  3. Ben Conarck, Topher Sanders, Florida Times-Union

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class B

  1. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal
  2. Staff, The Villages Daily Sun
  3. Seth Robbins, Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal

Special Awards Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class C

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Katie Landeck, Eryn Dion, John Henderson, Collin Breaux, Panama City News Herald
  3. Mark Young, Bradenton Herald

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class D

  1. Tim Elfrink, The Miami New Times
  2. Jason Parsley, South Florida Gay News
  3. Matthew Richardson, Denise Hicks, Veronica Brezina, Sarah Aslam, Orlando Business Journal

Special Awards, That is so … Florida, Class A-D

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  3. Giuseppe Sabella, Bradenton Herald

SPECIAL SECTIONS

Special Sections, Class A

  1. Mark Gauert, Anderson Greene, PRIME
  2. Mark Gauert, Anderson Greene, City & Shore Magazine

Special Sections, Class B

  1. Staff, The Villages Daily Sun
  2. Staff, The Villages Daily Sun
  3. Staff, The Villages Daily Sun

Special Sections, Class C-D

  1. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  2. Staff, Orlando Business Journal
  3. Jason Parsley, Brendon Lies, Denise Royal, Michael d’Oliveira, South Florida Gay News

Writing, Arts News Reporting, Class A

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald

Writing, Arts News Reporting, Class B-C

  1. Jan Sjostrom, Palm Beach Daily News
  2. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  3. Trisha Murphy, Palatka Daily News

Writing, Arts News Reporting, Class D

  1. Leigh Neely, Akers Media Group
  2. Theresa Campbell, Akers Media Group
  3. Leigh Neely, Akers Media Group

Writing, Breaking News, Class A

  1. Charles Elmore, Lulu Ramadan, Julius Whigham II, Alexandra Seltzer, The Palm Beach Post
  2. Jane Musgrave, Susan Salisbury, Hannah Winston, The Palm Beach Post
  3. Alexandra Clough, Kristina Webb, Jennifer Sorentrue, The Palm Beach Post

Writing, Breaking News, Class B

  1. Staff, Daytona Beach News-Journal
  2. T. S. Jarmusz, Tony Holt, Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal

Writing, Breaking News, Class C-D

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Richard Dymond, Bradenton Herald
  3. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News

Writing, Business Writing, Class A

  1. Christine Stapleton, The Palm Beach Post
  2. Mimi Whitefield, Miami Herald
  3. Jeff Ostrowski, the Palm Beach Post

Writing, Business Writing, Class B

  1. Sarah Wilson, The Villages Daily Sun
  2. David Corder, The Villages Daily Sun
  3. Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal

Writing, Business Writing, Class C

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  3. Ryan Callihan, Bradenton Herald

Writing, Business Writing, Class D

  1. Brittany Shammas, Miami New Times
  2. MaryAnn DeSantis, Lake and Sumter Style
  3. Mary Hladky, The Coastal Star

Writing, Commentary, Class A

  1. Mark Gauert, City & Shore Magazine, The Sun Sentinel
  2. Rick Christie, The Palm Beach Post
  3. Mark Woods, Florida Times-Union

Writing, Commentary, Class B-C

  1. John A. Torres, Florida Today
  2. Mark Lane, Daytona Beach News-Journal

Writing, Commentary, Class D

  1. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  2. James Combs, Akers Media Group
  3. Cindy Barth, Orlando Business Journal

Writing, Community News, Class A-B

  1. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun
  2. Susannah Bryan, South Florida Sun Sentinel
  3. Amber Hair, The Villages Daily Sun

Writing Community News Class C-D

  1. Kristin Swain, Anna Maria Island Sun
  2. Kristin Swain, Anna Maria Island Sun
  3. Kristin Swain, Anna Maria Island Sun

Writing, Education Writing, Class A

  1. Sonja Isger, The Palm Beach Post
  2. Andrew Marra, The Palm Beach Post
  3. Scott Travis, South Florida Sun Sentinel

Writing, Education Writing, Class B

  1. Seth Robbins, T. S. Jarmusz, Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal
  2. Ethan Palmer, The Villages Daily Sun

Writing, Education Writing, Class C

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Eryn Dion, Panama City News Herald
  3. Eryn Dion, Panama City News Herald

Writing, Education Writing, Class D

  1. Brittany Shammas, Miami New Times
  2. Theresa Campbell, Akers Media Group
  3. Henry Frederick, Headline Surfer

Writing, Environmental News, Class A-B

  1. Dinah Voyles Pulver, Daytona Beach News-Journal
  2. Kimberly Miller, The Palm Beach Post
  3. Michael Salerno, The Villages Daily Sun

Writing, Environmental News, Class C

  1. Katie Landreck, Panama City News Herald
  2. Cindy Swirko, Gainesville Sun
  3. Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing, Environmental News, Class D

  1. Ron Hayes, The Coastal Star
  2. Cheryl Blackerby, The Coastal Star
  3. Deborah S. Hartz-Seeley, The Coastal Star

Writing, General News, Class A

  1. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post
  2. Christine Stapleton, The Palm Beach Post
  3. Christine Stapleton, The Palm Beach Post

Writing, General News, Class B

  1. Jim Abbott, Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal
  2. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal
  3. Frank Ross, The Villages Daily Sun

Writing, General News, Class C

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Hannah Morse, Bradenton Herald
  3. Collin Breaux, Panama City News Herald

Writing, General News, Class D

  1. Jason Parsley, South Florida Gay News
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Writing, Government News, Class A

  1. Lulu Ramadan, The Palm Beach Post
  2. Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  3. Susannah Bryan, South Florida Sun Sentinel

Writing, Government News, Class B

  1. Sarah Wilson, The Villages Daily Sun
  2. George Andreassi, Treasure Coast Newspapers

Writing, Government News, Class C

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Mark Young, Bradenton Herald
  3. Brandon D. Oliver, Palatka Daily News

Writing Government New, Class D

  1. Richard Bilbao, Matthew Richardson, Veronica Brezina, Sarah Aslam, Orlando Business

Journal

  1. Dan Moffett, The Coastal Star
  2. Rich Pollack, The Coastal Star

Writing, Headline Writing, Class A-B

  1. Jeremy Lang, South Florida Sun Sentinel
  2. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the South Florida Sun Sentinel
  3. Ryan Gregg, The Villages Daily Sun

Writing, Headline Writing, Class C-D

  1. Richard Bilbao, Cindy Barth, Orlando Business Journal
  2. James Combs, Akers Media Group
  3. John Sotomayor, Elevate Magazine

Writing, Health Writing, Class A

  1. John Pacenti, Holly Baltz, The Palm Beach Post
  2. Mimi Whitefield, Miami Herald
  3. Charles Elmore, The Palm Beach Post

Writing, Health Writing, Class B

  1. Lurvin Fernandez, The Villages Daily Sun
  2. Ciara Varone, The Villages Daily Sun
  3. George Andreassi, Treasure Coast Newspapers

Writing, Health Writing, Class C

  1. Hannah Morse, Bradenton Herald
  2. Katie Landeck, Eryn Dion, John Henderson, Collin Breaux, Panama City News Herald
  3. Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing, Health Writing, Class D

  1. Jessica Lipscomb, Miami New Times
  2. Kristen Desmond LeFevre, LeFevre Editorial Services
  3. Theresa Campbell, Akers Media Group

Writing, Light Feature Writing, Class A

  1. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the Sun Sentinel
  2. Larry Aydlette, The Palm Beach Post
  3. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post

Writing, Light Feature Writing, Class B

  1. Lisa Lawson, The Villages Daily Sun
  2. Mackenzie Raetz, The Villages Daily Sun

Writing, Light Feature Writing, Class C-D

  1. Ryan Ballogg, Bradenton Herald
  2. M.M. Cloutier, for Palm Beach Daily News
  3. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News

Writing, Minority Reporting, Class A-B

  1. Jeff Ostrowski , The Palm Beach Post
  2. Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  3. Susannah Bryan, South Florida Sun Sentinel

Writing, Minority Reporting, Class C-D

  1. Jason Parsley, South Florida Gay News
  2. Ron Hayes, The Coastal Star
  3. Marisa Herman, Four Story Media Group

Writing, Opinion Writing Class A-D

  1. Mark Lane, Daytona Beach News-Journal
  2. Howard Goodman, The Palm Beach Post
  3. Editorial staff, Daytona Beach News-Journal

Writing, Public Safety Reporting, Class A

  1. Jane Musgrave, The Palm Beach Post
  2. Alexandra Seltzer, The Palm Beach Post
  3. Hannah Winston, The Palm Beach Post

Writing, Public Safety Reporting, Class B

  1. Leah Schwarting, The Villages Daily Sun
  2. Tony Holt, Daytona Beach News-Journal

Writing, Public Safety Reporting, Class C

  1. Cindy Swirko, Gainesville Sun
  2. Jessica De Leon, Bradenton Herald
  3. Zack McDonald, Panama City News Herald

Writing, Public Safety Reporting, Class D

  1. Theresa Campbell, Akers Media Group
  2. Jerry Iannelli, Miami New Times
  3. Arden Moore, The Coastal Star

Writing, Religion Writing, Class A-B

  1. Patricia Steele, The Villages Daily Sun
  2. Sarah Wilson, The Villages Daily Sun
  3. Lois Solomon, South Florida Sun Sentinel

Writing, Religion Writing, Class C-D

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Eryn Dion, Panama City News Herald
  3. Trisha Murphy, Palatka City Daily News

Writing, Serious Writing, Class A

  1. Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  2. John Pacenti, The Palm Beach Post
  3. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post

Writing, Serious Writing, Class B

  1. Seth Robbins, Daytona Beach News-Journal
  2. Ken Willis, Daytona Beach News-Journal
  3. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal

Writing, Serious Writing, Class C-D

  1. Zack McDonald, Panama City News Herald
  2. Eryn Dion, Panama City News Herald
  3. Hannah Morse, Bradenton Herald

Writing, Sports Column, Class A-B

  1. Ken Willis, Daytona Beach News-Journal
  2. Hal Habib, The Palm Beach Post
  3. Tyler Breaman, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Column, C-D

  1. Dan Ryan, bcualthetics.com
  2. Mark Blumenthal, Palatka Daily News
  3. Willie Howard, The Coastal Star

Writing, Sports Feature Writing, Class A

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald
  2. Hal Habib, The Palm Beach Post
  3. Ian Cohen, The Palm Beach Post

Writing, Sports Feature Writing, Class B

  1. Sports Staff, Daytona Beach News-Journal
  2. Cody Hills, The Villages Daily Sun
  3. Matt Cote, the Villages Daily Sun

Writing, Sports Feature Writing, Class C-D

  1. Dustin Kent, Panama City News Herald
  2. Dustin Kent, Panama City News-Herald

Writing, Sports Writing, Class A

  1. Jodie Wagner, The Palm Beach Post

Writing, Sports Writing, Class B

  1. Matt Cote, The Villages Daily Sun
  2. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun
  3. Cody Hills, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Writing, Class C

  1. Dustin Kent, Panama City News Herald
  2. Dustin Kent, Panama City News Herald

Writing, Sports Writing, Class D

  1. Henry Frederick, Headline Surfer
  2. Dan Ryan BCUAthletics.com

Writing, Travel and Tourism, Class A-B

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald
  2. Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal
  3. Jennifer Sorentrue, Mahima Singh, The Palm Beach Post

Writing, Travel and Tourism, Class C

  1. John Henderson, Tyra Jackson, Zack McDonald, Panama City News Herald
  2. Cheryl Blackerby, The Palm Beach Daily News

Writing, Travel and Tourism, Class D

  1. John Sotomayor, Elevate Magazine
  2. MaryAnn DeSantis, Lake & Sumter Style
  3. Richard Bilbao, Orlando Business Journal

The Sarasota Herald-Tribune snagged the Florida Press Club’s top honor, the Frances DeVore Award for Public Service with its exploration of how the war on drugs has meted out unfair sentences for people of color.

The Miami Herald, the Daytona Beach News Journal, the Panama City News Herald won in their categories for the club’s Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting.

The awards were distributed at the 68th annual meeting of the Florida Press Club in Mount Dora on Saturday.

Here’s a list of the awards

ILLUSTRATION

Illustration, Artist Illustration, Class A-D

  1. Jason Fugate, Lake and Sumter Style
  2. Brendon Lies, South Florida Gay News
  3. Jason Fugate, Lake and Sumter Style

Illustration – Editorial Cartooning, Class A-D

  1. Josh Clark, Akers Media Group

Illustration, Info-Graphic Presentation, Class A-D

  1. Adam Rogers, Colin Smith, The Villages Daily Sun
  2. Victoria Prichard, Orlando Business Journal

LAYOUT

Layout, Feature Page Design, Class A-B

  1. Ryan Gregg, The Villages Daily Sun
  2. Chelsea Manzo, The Villages Daily Sun
  3. Adam Rogers, The Villages Daily Sun

Layout, Feature Page Design, Class C-D

  1. Jason Fugate, Lake and Sumter Style
  2. Joe Deleon, Elevate Magazine
  3. Jason Fugate, Lake and Sumter Style

Layout, Front Page Design, Class-A-B

  1. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  2. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  3. Colin Smith, The Villages Daily Sun

Layout, Front Page Design, Class C-D

  1. Jason Fugate, Akers Media Group
  2. Victoria Prichard, Jim Carchidi, Orlando Business Journal
  3. Layout, Sports Page, Class A-D
  4. Joe Deleon, Elevate Magazine

ONLINE

Online, Online Package, Class A

  1. Jennifer Podis, Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  2. Jennifer Podis, The Palm Beach Post
  3. Mahima Singh, Jennifer Sorentrue, The Palm Beach Post

Online, Online Package, Class B

  1. John A. Torres, Florida Today
  2. Chris Bridges, Daytona Beach News-Journal
  3. Chris Bridges, Daytona Beach News-Journal

Online, Online Package, Class C-D

  1. Darrell Hofheinz, Michele Kelly, Mahima Sing, The Palm Beach Daily News
  2. Cindy Lane, Bob Hite, Anna Maria Island Sun
  3. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Online, Affiliated Blog, Class A-D

  1. Charles Elmore, The Palm Beach Post

Online, Independent Blog, Class A-D

  1. Sharon Aron Baron, Talk Media
  2. Sharon Aron Baron, Talk Media
  3. Sharon Aron Baron, Talk Media

Online, News Web Site, Class A-D

  1. Henry Frederick, Headline Surfer
  2. Staff, Orlando Business Journal
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

PHOTOGRAPHY

Photography, Breaking News Photography, Class A-B

  1. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner
  2. Lannis Waters, The Palm Beach Post
  3. Jim Tiller, Daytona Beach News-Journal

Photography, Breaking News Photography, Class C-D

  1. Chris DeVitto, Palatka Daily News
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald
  3. Patti Blake, Panama City News Herald

Photography, Feature Photo Essay, Class A-B

  1. Amy J. Correnti, The Villages Daily Sun
  2. Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal
  3. Amy J. Correnti, The Villages Daily Sun

Photography, Feature Photo Essay, Class C

  1. Patti Blake, Panama City News Herald
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald

Photography, Feature Photo Essay, Class D

  1. Craig Lovely, Elevate Magazine
  2. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Photography, Features, Class A

  1. Melanie Bell, The Palm Beach Post
  2. Lannis Waters, The Palm Beach Post
  3. Bruce Bennett, The Palm Beach Post

Photography, Features, Class B

  1. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  2. Erin Williams, The Villages Daily Sun
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography, Features, Class C

  1. Patti Blake, Panama City News Herald
  2. Patti Blake, Panama City News Herald
  3. Josh Boucher, Panama City News Herald

Photography, Features, Class D

  1. Conan Segrest, Elevate Magazine
  2. Jerry Lower, The Coastal Star
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Photography, General News, Class A

  1. Bruce Bennett, The Palm Beach Post
  2. Melanie Bell, The Palm Beach Post
  3. Lannis Waters, The Palm Beach Post

Photography, General News, Class B

  1. Amy J. Correnti, The Villages Daily Sun
  2. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner
  3. Erin Williams, The Villages Daily Sun

Photography, General News, Class C-D

  1. Josh Boucher, Panama City News Herald
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald
  3. Photography, Photo Illustration, Class A-D
  4. Patti Blake, Panama City News Herald

Photography, Portrait/Personality, Class A

  1. Lannis Waters, The Palm Beach Post

Photography, Portrait/Personality, Class B

  1. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  2. Max Gersh, The Villages Daily Sun
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography, Portrait/Personality, Class C

  1. Josh Boucher, Panama City News Herald
  2. Patti Blake, Panama City News Herald
  3. Patti Blake, Panama City News Herald

Photography, Portrait/Personality, Class D

  1. Conan Segrest, Elevate Magazine
  2. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Photography, Sports Action, Class A-B

  1. Bill Mitchell, The Villages Daily Sun
  2. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography, Sports Action, Class C-D

  1. Josh Boucher, Panama City News Herald
  2. Chris DeVitto, Palatka Daily News
  3. Josh Boucher, Panama City News Herald

Photography, Sports Feature, Class A-B

  1. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner
  2. Jim Tiller, Daytona Beach News-Journal
    David Tucker, Daytona Beach News-Journal

Photography, Sports Feature, Class C-D

  1. Conan Segrest, Elevate Magazine
  2. Josh Boucher, Panama City News Herald

SPECIAL AWARDS

Special Awards, Frances DeVore Award for Public Service

  1. Josh Salman, Dak Le, Michael Braga, Sarasota Herald-Tribune
  2. Carol Marbin Miller, Audra D.S. Burch, Miami Herald
  3. Ben Conarck, Topher Sanders, Florida Times-Union

Special Awards, Freedom of Information Award, Class A-D

  1. Tessa Duvall, Nate Monroe, Ben Conrack, Mary Kelli Palka, Florida Times-Union

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class A

  1. Nicolas Nehamas, Jay Weaver, Jim Wyss, Kyra Gurney, The Miami Herald
  2. Lulu Ramadan, The Palm Beach Post
  3. Ben Conarck, Topher Sanders, Florida Times-Union

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class B

  1. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal
  2. Staff, The Villages Daily Sun
  3. Seth Robbins, Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal

Special Awards Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class C

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Katie Landeck, Eryn Dion, John Henderson, Collin Breaux, Panama City News Herald
  3. Mark Young, Bradenton Herald

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class D

  1. Tim Elfrink, The Miami New Times
  2. Jason Parsley, South Florida Gay News
  3. Matthew Richardson, Denise Hicks, Veronica Brezina, Sarah Aslam, Orlando Business Journal

Special Awards, That is so … Florida, Class A-D

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  3. Giuseppe Sabella, Bradenton Herald

SPECIAL SECTIONS

Special Sections, Class A

  1. Mark Gauert, Anderson Greene, PRIME
  2. Mark Gauert, Anderson Greene, City & Shore Magazine

Special Sections, Class B

  1. Staff, The Villages Daily Sun
  2. Staff, The Villages Daily Sun
  3. Staff, The Villages Daily Sun

Special Sections, Class C-D

  1. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  2. Staff, Orlando Business Journal
  3. Jason Parsley, Brendon Lies, Denise Royal, Michael d’Oliveira, South Florida Gay News

Writing, Arts News Reporting, Class A

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald

Writing, Arts News Reporting, Class B-C

  1. Jan Sjostrom, Palm Beach Daily News
  2. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  3. Trisha Murphy, Palatka Daily News

Writing, Arts News Reporting, Class D

  1. Leigh Neely, Akers Media Group
  2. Theresa Campbell, Akers Media Group
  3. Leigh Neely, Akers Media Group

Writing, Breaking News, Class A

  1. Charles Elmore, Lulu Ramadan, Julius Whigham II, Alexandra Seltzer, The Palm Beach Post
  2. Jane Musgrave, Susan Salisbury, Hannah Winston, The Palm Beach Post
  3. Alexandra Clough, Kristina Webb, Jennifer Sorentrue, The Palm Beach Post

Writing, Breaking News, Class B

  1. Staff, Daytona Beach News-Journal
  2. T. S. Jarmusz, Tony Holt, Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal

Writing, Breaking News, Class C-D

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Richard Dymond, Bradenton Herald
  3. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News

Writing, Business Writing, Class A

  1. Christine Stapleton, The Palm Beach Post
  2. Mimi Whitefield, Miami Herald
  3. Jeff Ostrowski, the Palm Beach Post

Writing, Business Writing, Class B

  1. Sarah Wilson, The Villages Daily Sun
  2. David Corder, The Villages Daily Sun
  3. Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal

Writing, Business Writing, Class C

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  3. Ryan Callihan, Bradenton Herald

Writing, Business Writing, Class D

  1. Brittany Shammas, Miami New Times
  2. MaryAnn DeSantis, Lake and Sumter Style
  3. Mary Hladky, The Coastal Star

Writing, Commentary, Class A

  1. Mark Gauert, City & Shore Magazine, The Sun Sentinel
  2. Rick Christie, The Palm Beach Post
  3. Mark Woods, Florida Times-Union

Writing, Commentary, Class B-C

  1. John A. Torres, Florida Today
  2. Mark Lane, Daytona Beach News-Journal

Writing, Commentary, Class D

  1. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  2. James Combs, Akers Media Group
  3. Cindy Barth, Orlando Business Journal

Writing, Community News, Class A-B

  1. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun
  2. Susannah Bryan, South Florida Sun Sentinel
  3. Amber Hair, The Villages Daily Sun

Writing Community News Class C-D

  1. Kristin Swain, Anna Maria Island Sun
  2. Kristin Swain, Anna Maria Island Sun
  3. Kristin Swain, Anna Maria Island Sun

Writing, Education Writing, Class A

  1. Sonja Isger, The Palm Beach Post
  2. Andrew Marra, The Palm Beach Post
  3. Scott Travis, South Florida Sun Sentinel

Writing, Education Writing, Class B

  1. Seth Robbins, T. S. Jarmusz, Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal
  2. Ethan Palmer, The Villages Daily Sun

Writing, Education Writing, Class C

  1. Eryn Dion, Panama City News Herald
  2. Eryn Dion, Panama City News Herald
  3. Eryn Dion, Panama City News Herald

Writing, Education Writing, Class D

  1. Brittany Shammas, Miami New Times
  2. Theresa Campbell, Akers Media Group
  3. Henry Frederick, Headline Surfer

Writing, Environmental News, Class A-B

  1. Dinah Voyles Pulver, Daytona Beach News-Journal
  2. Kimberly Miller, The Palm Beach Post
  3. Michael Salerno, The Villages Daily Sun

Writing, Environmental News, Class C

  1. Katie Landreck, Panama City News Herald
  2. Cindy Swirko, Gainesville Sun
  3. Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing, Environmental News, Class D

  1. Ron Hayes, The Coastal Star
  2. Cheryl Blackerby, The Coastal Star
  3. Deborah S. Hartz-Seeley, The Coastal Star

Writing, General News, Class A

  1. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post
  2. Christine Stapleton, The Palm Beach Post
  3. Christine Stapleton, The Palm Beach Post

Writing, General News, Class B

  1. Jim Abbott, Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal
  2. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal
  3. Frank Ross, The Villages Daily Sun

Writing, General News, Class C

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Hannah Morse, Bradenton Herald
  3. Collin Breaux, Panama City News Herald

Writing, General News, Class D

  1. Jason Parsley, South Florida Gay News
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Writing, Government News, Class A

  1. Lulu Ramadan, The Palm Beach Post
  2. Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  3. Susannah Bryan, South Florida Sun Sentinel

Writing, Government News, Class B

  1. Sarah Wilson, The Villages Daily Sun
  2. George Andreassi, Treasure Coast Newspapers

Writing, Government News, Class C

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Mark Young, Bradenton Herald
  3. Brandon D. Oliver, Palatka Daily News

Writing Government New, Class D

  1. Richard Bilbao, Matthew Richardson, Veronica Brezina, Sarah Aslam, Orlando Business

Journal

  1. Dan Moffett, The Coastal Star
  2. Rich Pollack, The Coastal Star

Writing, Headline Writing, Class A-B

  1. Jeremy Lang, South Florida Sun Sentinel
  2. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the South Florida Sun Sentinel
  3. Ryan Gregg, The Villages Daily Sun

Writing, Headline Writing, Class C-D

  1. Richard Bilbao, Cindy Barth, Orlando Business Journal
  2. James Combs, Akers Media Group
  3. John Sotomayor, Elevate Magazine

Writing, Health Writing, Class A

  1. John Pacenti, Holly Baltz, The Palm Beach Post
  2. Mimi Whitefield, Miami Herald
  3. Charles Elmore, The Palm Beach Post

Writing, Health Writing, Class B

  1. Lurvin Fernandez, The Villages Daily Sun
  2. Ciara Varone, The Villages Daily Sun
  3. George Andreassi, Treasure Coast Newspapers

Writing, Health Writing, Class C

  1. Hannah Morse, Bradenton Herald
  2. Katie Landeck, Eryn Dion, John Henderson, Collin Breaux, Panama City News Herald
  3. Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing, Health Writing, Class D

  1. Jessica Lipscomb, Miami New Times
  2. Kristen Desmond LeFevre, LeFevre Editorial Services
  3. Theresa Campbell, Akers Media Group

Writing, Light Feature Writing, Class A

  1. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the Sun Sentinel
  2. Larry Aydlette, The Palm Beach Post
  3. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post

Writing, Light Feature Writing, Class B

  1. Lisa Lawson, The Villages Daily Sun
  2. Mackenzie Raetz, The Villages Daily Sun

Writing, Light Feature Writing, Class C-D

  1. Ryan Ballogg, Bradenton Herald
  2. M.M. Cloutier, for Palm Beach Daily News
  3. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News

Writing, Minority Reporting, Class A-B

  1. Jeff Ostrowski , The Palm Beach Post
  2. Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  3. Susannah Bryan, South Florida Sun Sentinel

Writing, Minority Reporting, Class C-D

  1. Jason Parsley, South Florida Gay News
  2. Ron Hayes, The Coastal Star
  3. Marisa Herman, Four Story Media Group

Writing, Opinion Writing Class A-D

  1. Mark Lane, Daytona Beach News-Journal
  2. Howard Goodman, The Palm Beach Post
  3. Editorial staff, Daytona Beach News-Journal

Writing, Public Safety Reporting, Class A

  1. Jane Musgrave, The Palm Beach Post
  2. Alexandra Seltzer, The Palm Beach Post
  3. Hannah Winston, The Palm Beach Post

Writing, Public Safety Reporting, Class B

  1. Leah Schwarting, The Villages Daily Sun
  2. Tony Holt, Daytona Beach News-Journal

Writing, Public Safety Reporting, Class C

  1. Cindy Swirko, Gainesville Sun
  2. Jessica De Leon, Bradenton Herald
  3. Zack McDonald, Panama City News Herald

Writing, Public Safety Reporting, Class D

  1. Theresa Campbell, Akers Media Group
  2. Jerry Iannelli, Miami New Times
  3. Arden Moore, The Coastal Star

Writing, Religion Writing, Class A-B

  1. Patricia Steele, The Villages Daily Sun
  2. Sarah Wilson, The Villages Daily Sun
  3. Lois Solomon, South Florida Sun Sentinel

Writing, Religion Writing, Class C-D

  1. Katie Landeck, Panama City News Herald
  2. Eryn Dion, Panama City News Herald
  3. Trisha Murphy, Palatka City Daily News

Writing, Serious Writing, Class A

  1. Joe Capozzi, The Palm Beach Post
  2. John Pacenti, The Palm Beach Post
  3. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post

Writing, Serious Writing, Class B

  1. Seth Robbins, Daytona Beach News-Journal
  2. Ken Willis, Daytona Beach News-Journal
  3. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal

Writing, Serious Writing, Class C-D

  1. Zack McDonald, Panama City News Herald
  2. Eryn Dion, Panama City News Herald
  3. Hannah Morse, Bradenton Herald

Writing, Sports Column, Class A-B

  1. Ken Willis, Daytona Beach News-Journal
  2. Hal Habib, The Palm Beach Post
  3. Tyler Breaman, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Column, C-D

  1. Dan Ryan, bcualthetics.com
  2. Mark Blumenthal, Palatka Daily News
  3. Willie Howard, The Coastal Star

Writing, Sports Feature Writing, Class A

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald
  2. Hal Habib, The Palm Beach Post
  3. Ian Cohen, The Palm Beach Post

Writing, Sports Feature Writing, Class B

  1. Sports Staff, Daytona Beach News-Journal
  2. Cody Hills, The Villages Daily Sun
  3. Matt Cote, the Villages Daily Sun

Writing, Sports Feature Writing, Class C-D

  1. Dustin Kent, Panama City News Herald
  2. Dustin Kent, Panama City News-Herald

Writing, Sports Writing, Class A

  1. Jodie Wagner, The Palm Beach Post

Writing, Sports Writing, Class B

  1. Matt Cote, The Villages Daily Sun
  2. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun
  3. Cody Hills, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Writing, Class C

  1. Dustin Kent, Panama City News Herald
  2. Dustin Kent, Panama City News Herald

Writing, Sports Writing, Class D

  1. Henry Frederick, Headline Surfer
  2. Dan Ryan BCUAthletics.com

Writing, Travel and Tourism, Class A-B

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald
  2. Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal
  3. Jennifer Sorentrue, Mahima Singh, The Palm Beach Post

Writing, Travel and Tourism, Class C

  1. John Henderson, Tyra Jackson, Zack McDonald, Panama City News Herald
  2. Cheryl Blackerby, The Palm Beach Daily News

Writing, Travel and Tourism, Class D

  1. John Sotomayor, Elevate Magazine
  2. MaryAnn DeSantis, Lake & Sumter Style
  3. Richard Bilbao, Orlando Business Journal