2019 Florida Press Club Winners

Staff 2019

BOCA RATON — The Miami Herald and the South Florida Sun Sentinel split top honors in the Florida Press Club’s 2019 Excellence in Journalism Competition Saturday night for stories that shook the entire nation over the past year.

Papers around the state were represented Saturday at the annual event honoring the best in Florida journalism during the 2018-19 year. The gala was held at the Waterstone Resort & Marina, featuring special guest John Grogan, a former Sun Sentinel reporter and international bestselling author,

The Sun Sentinel was awarded the club’s Frances DeVore Award for Public Service for “Parkland,” its coverage of the aftermath of the shooting at Marjory Stoneman Douglas High School that left 17 people dead and 17 people injured. A nationwide discussion of gun control, legislative changes and a sheriff’s dismissal followed the paper’s chronicle of events.

The Miami Herald’s “Perversion of Justice” won the club’s Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting. That series detailed how a Palm Beach billionaire was lightly punished for the sexual abuse and trafficking of young girls. In the wake of reporting by Julie K. Brown and Emily Michot, the deal that allowed Jeffrey Epstein to serve only nights in prison was ruled illegal and the prosecutor who arranged left his cabinet post with the Trump administration. New charges were filed against Epstein and he committed suicide in jail.

For nearly 70 years, the Florida Press Club, originally called the Florida Women’s Press Club, has been honoring the best in Florida journalism — stories, photography and layout. More recently, digital presentation has been added to the work honored.

Illustration — Artist Illustration

Class A-B

  1. Colin Smith, The Villages Daily Sun
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Class C

  1. Hilda Bevan, South Florida Business Journal
  2. Victoria Prichard, Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Illustration – Infographic Presentation

Class A-C

  1. Victoria Prichard, Orlando Business Journal
  2. Adam Rogers, Ryan Gregg, The Villages Daily Sun
  3. Lillian Mayor, South Florida Business Journal

Layout – Feature Page Design

Class A-B

  1. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  2. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  3. Bonita Burton, Adam Rogers, The Villages Daily Sun

Class C

  1. Scott Simmons, Jerry Lower, Mary Thurwachter, Tim Stepien, The Coastal Star
  2. Victoria Prichard, Jim Carchidi, Orlando Business Journal
  3. Joe DeLeon, Elevate Magazine

Layout — Front Page Design

Class A-B

  1. Colin Smith, The Villages Daily Sun
  2. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  3. Adam Rogers, The Villages Daily Sun

Class C

  1. Joe DeLeon, Elevate Magazine
  2. Jim Carchidi, Victoria Prichard, Orlando Business Journal
  3. Lillian Mayor, South Florida Business Journal

Layout – Sports

Class A-C

  1. Kat Duncan, Nick Feely, Adam Rogers, The Villages Daily Sun

Online – Independent Blog

  1. Sharon Aron Baron, Talk Media
  2. Sharon Aron Baron, Talk Media
  3. Sharon Aron Baron, Talk Media

Online — Multimedia Package

Class A-C

  1. John Torres, Florida Today
  2. Mark Woods, Florida Times-Union
  3. Jim Carchidi, Orlando Business Journal

Online – News Site

Class A-C

  1. Staff, South Florida Business Journal
  2. Cindy Lane, Kristin Swain, Joe Hendricks, Tom Vaught, Anna Maria Island Sun
  3. Staff, Orlando Business Journal

Photography – Breaking News

Class A-C

  1. Tiffany Tompkins, Bradenton Herald
  2. Patti Blake, The News Herald
  3. David Tucker, Daytona Beach News-Journal

Photography — Feature Photo Essay

Class A

  1. Erin Williams, The Villages Daily Sun
  2. George Horsford, The Villages Daily Sun
  3. Max Gersh, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Joshua Boucher, The News Herald
  2. Patti Blake,The News Herald
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Class C

  1. Jock Fistick, South Florida Business Journal
  2. Conan Segrest, Elevate Magazine
  3. Jim Carchidi, Richard Bilbao, Orlando Business Journal

Photography – Features

Class A

  1. Michael Johnson, The Villages Daily Sun
  2. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  3. George Horsford, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Patti Blake, The News Herald
  2. Nigel Cook, Daytona Beach News-Journal
  3. Joshua Boucher, The News Herald

Class C

  1. Jock Fistick, South Florida Business Journal
  2. Conan Segrest, Elevate Magazine

Photography – General

Class A-C

  1. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  2. Patti Blake, The News Herald
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography — Photo Illustration

Class A-C

  1. Jim Carchidi, Victoria Prichard, Orlando Business Journal
  2. Patti Blake, The News Herald

Photography – Portrait/Personality

Class A

  1. Michael Johnson, The Villages Daily Sun
  2. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  3. Hannah Ridings, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Bruce Ackerman, Ocala Star Banner
  2. Joshua Boucher, The News Herald
  3. Patti Blake, The News Herald

Class C

  1. Jim Carchidi, Orlando Business Journal
  2. Jock Fistick, South Florida Business Journal
  3. Conan Segrest, Elevate Magazine

Photography – Sports Action

Class A

  1. Max Gersh, The Villages Daily Sun
  2. Max Gersh, The Villages Daily Sun
  3. Michael Johnson, The Villages Daily Sun

Class B-C

  1. Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal
  2. David Tucker, Daytona Beach News-Journal
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Photography — Sports Feature

Class A-C

  1. Cindy Skop, The Villages Daily Sun
  2. Max Gersh, The Villages Daily Sun
  3. Bruce Ackerman, Ocala Star-Banner

Special Awards – Frances DeVore Award for Public Service

Class A-C

  1. Staff, Sun-Sentinel
  2. Julie K. Brown, Emily Michot, Miami Herald
  3. Suzanne Hirt, Frank Fernandez, Dinah Voyles Pulver, Daytona Beach News-Journal

Special Awards – Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting

Class A

  1. Julie K. Brown, Emily Michot, Miami Herald
  2. Leonora LaPeter Anton, Tampa Bay Times
  3. Pat Beall, The Palm Beach Post

Class B

  1. Suzanne Hirt, Frank Fernandez, Dinah Voyles Pulver, Daytona Beach News-Journal
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  3. Ryan Callihan, Jessica De Leon, Sara Nealeigh, Mark Young, Bradenton Herald

Class C

  1. Meg O’Connor Miami New Times
  2. Rich Pollack, The Coastal Star
  3. Jason Parsley, South Florida Gay News

Special Awards – That is so … Florida

  1. Ryan Ballogg, Bradenton Herald
  2. Richard Marion, Lake Okeechobee News

Special Sections

Class A

  1. Staff, The Villages Daily Sun
  2. Staff, The Villages Daily Sun
  3. Mark Gauert, Anderson Greene, Sun Sentinel

Class B

  1. Staff, Daytona Beach News-Journal

Class C

  1. Leigh Neely, Theresa Campbell , James Combs, Chris Gerbasi , Akers Media Group
  2. Anjali Fluker, Cindy Barth, Richard Bilbao, Denise Hicks
  3. Darrell Hofheinz, Palm Beach Life, Palm Beach Daily News

Writing – Arts News

Class A

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald
  2. Kristi Schweitzer, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Harriet Heithaus, Naples Daily News

Class C

  1. Ron Hayes, The Coastal Star
  2. Gretel Sarmiento, The Coastal Star
  3. Jan Sjostrom, Palm Beach Daily News

Writing – Breaking News

Class A-C

  1. Cindy Swirko, Gainesville Sun
  2. Staff, Florida Times Union
  3. Frank Fernandez, Daytona Beach News-Journal

Writing – Business News

Class A

  1. Mimi Whitefield, Miami Herald
  2. Ron Hurtibise, Sun Sentinel
  3. Dave Corder, The Villages Daily Sun

Class B

  1. James A. Jones Jr., Bradenton Herald
  2. Clayton Park, Daytona Beach News-Journal
  3. Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal

Class C

  1. Brian Bandell, South Florida Business Journal
  2. Emon Reiser, South Florida Business Journal
  3. Matthew Richardson, Orlando Business Journal

Writing – Commentary

Class A

  1. Mark Woods, Florida Times-Union
  2. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the Sun Sentinel’
  3. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the Sun Sentinel

Class B

  1. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  2. Mark Lane, Daytona Beach News-Journal
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Class C

  1. Mary Kate Leming, The Coastal Star
  2. Cindy Barth, Orlando Business Journal
  3. Theresa Campbell, Akers Media Group

Writing — Community News

Class A-C

  1. John Sotomayor, Ocala Magazine
  2. D’Ann White, Patch.com
  3. Ryan Lynch, Orlando Business Journal

 

Writing – Education News

Class A

  1. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun
  2. Claire McNeill, Tampa Bay Times
  3. Emily Bloch, Florida Times-Union

Class B

  1. Giuseppe Sabella, Bradenton Herald
  2. Cassidy Alexander, Daytona Beach News-Journal

Class C

  1. Ryan Lynch, Orlando Business Journal
  2. Rich Pollack, The Coastal Star
  3. Leigh Neely, Akers Media Group/Lake & Sumter Style Magazine

Writing — Environmental Writing

Class A

  1. Michael Salerno, The Villages Daily Sun
  2. Mark Woods, Florida Times-Union

Class B

  1. Dinah Volyles Pulver, The Daytona Beach News-Journal
  2. Ryan Ballogg, Bradenton Herald
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Class C

  1. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  2. Cindy Swirko, Gainesville Sun
  3. ChrisAnn Silver Esformes, The Islander

Writing — General News

Class A

  1. Kristen Fiore, The Villages Daily Sun
  2. Frank Ross, The Villages Daily Sun
  3. Teresa Stepzinski, Florida Times-Union

Class B

  1. Patrick McCreless, The News Herald
  2. Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal
  3. George Andreassi, Treasure Coast Newspapers

Class C

  1. Jerry Iannelli, Miami News Times
  2. D’Ann White, Patch.com
  3. Jason Parsley, South Florida Gay News

Writing — Government News

Class A

  1. Leah Schwarting, The Villages Daily Sun
  2. Steve Straehley, The Villages Daily SUn

Class B

  1. Dustin Wyatt, Daytona Beach News-Journal
  2. Eileen Zaffiro-Kean, The Daytona Beach News-Journal
  3. Ed Offley, The News Herald

Class C

  1. Andrew Caplan, Gainesville Sun
  2. Dan Moffett, The Coastal Star
  3. George Andreassi, Vero News, St. Lucie Voice

Writing — Headline Writing

Class A-B

  1. Mark Gauert, City & Shore
  2. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Class C

  1. Richard Bilbao, Jim Carchidi, Cindy Barth, Orlando Business Journal
  2. John Sotomayor, Ocala Magazine
  3. John Sotomayor, Elevate Magazine

Writing – Health Writing

Class A

  1. Curt Hills, Mackenzie Raetz, The Villages Daily Sun
  2. Mimi Whitefield, Miami Herald
  3. Dayna Straehley, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Patrick McCreless, The News Herald
  2. George Andreassi, Treasure Coast Newspapers

Class C

  1. James Combs, Theresa Campbell , Leigh Neely , Chris Gerbasi , Akers Media Group
  2. James Combs, Akers Media Group
  3. Joyce Reingold, The Coastal Star

Writing – Light Features

Class A

  1. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the Sun Sentinel
  2. Mimi Whitefield, Miami Herald
  3. Amber Hair, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Harriet Heithaus, Naples Daily News
  2. Joshua Boucher, The News Herald
  3. Ed Offley, The News Herald

Class C

  1. D’Ann White, Patch.com
  2. Theresa Campbell, Akers Media Group
  3. Jose Duran, Miami New Times

Writing — Minority News

Class A-C

  1. Cindy Barth, Anjali Fluker, Matthew Richardson, Orlando Business Journal
  2. Brittany Shammas, Miami New Times
  3. Cindy Swirko, The Gainesville Sun

Writing – Opinion Writing

Class A-C

  1. Mike Clark, Florida Times-Union
  2. John A. Torres, Florida Today
  3. Cindy Lane, Anna Maria Island Sun

Writing — Public Safety News

Class A

  1. Curt Hills, Mackenzie Raetz, The Villages Daily Sun
  2. Phill Stuart, The Villages Daily Sun
  3. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post

Class B

  1. Suzanne Hirt, Frank Fernandez, Daytona Beach News-Journal
  2. Giuseppe Sabella, Jessica De Leon, Bradenton Herald
  3. Jessica De Leon, Bradenton Herald

Class C

  1. Jessica Lipscomb, Miami New Times
  2. Steve Plunkett, The Coastal Star

Writing – Religion News

Class A-C

  1. Jessica Lipscomb, Miami New Times
  2. John Sotomayor, Elevate Magazine
  3. Dayna Straehley, The Villages Daily Sun

Writing — Serious Features

Class A

  1. Lane DeGregory, Tampa Bay Times
  2. Eliot Kleinberg, The Palm Beach Post
  3. Eileen Kelley, Florida Times-Union

Class B

  1. Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal
  2. Harriet Heithaus, Naples Daily News
  3. Dinah Voyles Pulver, The Daytona Beach News-Journal

Class C

  1. Meg O’Connor, Miami New Times
  2. Leigh Neely, Akers Media Group
  3. Jack Witthaus, Anjali Fluker, Richard Bilbao, Orlando Business Journal

Writing – Sports Columns

Class A

  1. Gene Frenette, Florida Times-Union
  2. Cody Hills, The Villages Daily Sun
  3. Steve Trivett, The Villages Daily Sun

 

Class B

  1. Ken Willis, Daytona Beach News-Journal

Class C

  1. Mark Blumenthal, Palatka Daily News
  2. Dan Ryan, BCUAthletics.com

Writing — Sports Features

Class A-B

  1. Dave Hyde, South Florida Sun Sentinel
  2. Gene Frenette, Florida Times Union
  3. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun

Class C

  1. Brittany Shammas, Miami New Times
  2. Richard Bilbao, Orlando Business Journal
  3. Brian Biggane, The Coastal Star

Writing — Sports Writing

Class A

  1. Cody Hills, The Villages Daily Sun
  2. Ryan Gregg, The Villages Daily Sun
  3. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun

Class B-C

  1. Ken Willis, Daytona Beach News-Journal
  2. Dan Ryan, BCUAthletics.com
  3. Henry Frederick, Headline Surfer

Writing – Travel and Tourism

Class A

  1. Michael Salerno, The Villages Daily Sun

Class B

  1. Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal

Class C

  1. Cheryl Blackerby, Palm Beach Daily News
  2. Richard Bilbao, Orlando Business Journal
  3. Mary Ann DeSantis, Lake & Sumter Style Magazine